top of page

Grooming-porady

Slów parę o czesaniu i pielęgnacji zwierząt domowych.

1.Czesanie

Najbardziej podstawowa część pielęgnacji Naszego zwierzaka.Należy czesać psy i koty długowłose minimum raz w tygodniu.Najlepiej zrobić to wieczorem kiedy zwierzak jest najspokojniejszy przy użyciu odzywki do rozczesywania sierści.

Cotygodniowe rozczesanie zapewni brak kołtunów i mniejszy stres u psiego fryzjera.Rozczesujemy ze szczególna uwaga paszki,przednie łapy,"firankę" tylne łapy i miejsca za uszami.

Rozczesujemy grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami schodząc do coraz gęstszego.Wygładzamy szczotka z naturalnego włosia.Obowiązkowo rozczesujemy przed i po kąpieli.

 

2.Kąpiele

Bardzo ważna sprawa w utrzymaniu naszego pupila w zdrowiu i pięknym stanie włosa.

Kapiemy w zależności od potrzeby w dobrych kosmetykach dla zwierząt.Nawet delikatny szampon ludzki może podrażnić skore naszego psa czy kota ze względu na inne PH...

Szampon stosujemy zawsze z odpowiednia odzywka,kupujemy w zależności od rasy i okrywy włosowej.

Do częstych kąpieli polecam szampony głęboko nawilżające,ułatwiające rozczesywanie. Na specjalne okazje np show -możemy użyć szamponu podkreślającego kolor czy wybielającego(dla białego włosa)Nie polecam jednak używania takich kosmetyków na co dzień ponieważ mogą przesuszyć sierść naszego pupila.

Odżywkę stosujemy zgodnie z instrukcja na kosmetyku-zazwyczaj producent zaleca pozostawienie jej na parę minut na zwierzęciu aby lepiej zadziałała.Polecam odzywki do spłukiwania-są łatwiejsze w użyciu i mniej obciążają włos.

 

3. Pazurki i uszy

 

Wrośnięte pazurki to ból dla naszego przyjaciela.Pamiętajmy aby regularnie sprawdzać ich długość ze szczególna uwaga sprawdzamy pierwsze pazury i wilcze(jeśli nasz pies je posiada).

Male pieski zazwyczaj nie zetrą sobie same-musimy my o to zadbać aby obyło się bez wrastania w opuszkę.

Pazurki każdy groomer przycina w ramach wizyty;jeśli są za długie pomiędzy strzyżeniami polecam wizytę u weterynarza który skróci pazurki lub zakup specjalnych cążków do samodzielnego skracania w domu.Uszy -musimy zwrócić na nie uwagę szczególnie u ras z klapniętymi uszami (spaniel,basset,maltańczyk,shih- tzu) które maja skłonności do zapaleń i podrażnień.

Pilnujemy regularnego usuwania włosów z wlotu małżowiny usznej oraz wietrzymy uszy przy każdej okazji.Jeśli są brudne przecieramy wacikiem

Osobiście nie jestem zwolennikiem wlewania płynów i gmerania w uszach bez potrzeby.Niechcący możemy tylko podrażnić ucho i narobić problemu.

Regularna kontrola ucha i leczenie dokładne stanów chorobowych zapewnia zdrowe i czyste uszy.

Jeśli ucho jest czerwone,podrażnione,pies trzepie łbem i piszczy przy dotyku-KONIECZNIE idziemy do weterynarza.Nie podajemy psu leków na własna rękę!

bottom of page